partnerzy projektu:

Gmina Milówka
(woj. śląskie)


Gmina wiejska w powiecie żywieckim z siedzibą w Milówce (www.milowka.pl). Obszar gminy został dotknięty katastrofą osuwiskową w 2010 roku, dlatego też Gmina jest bezpośrednio zainteresowana powstaniem narzędzia umożliwiającego racjonalizację planowania zabudowy w obszarach górskich i ograniczenia strat powstających przez osuwiska.

zobacz

Chengdu Center of China
Geological Survey


- chińska jednostka badawczo-technologiczna, która jest zainteresowana zastosowaniem opracowywanego narzędzia w przyszłości.

Dotychczasowe badania prowadzone przez zespół kierownika projektu w Chinach pozwoliły zrekonstruować przy użyciu metody dendrochronologicznej osuwiska i spływy gruzowe w ciągu ostatnich 200 lat (Malik et al., 2013). Będzie to podstawą to tworzenia systemu osłony w obszarach gdzie osuwiska i spływy gruzowe niszczą całe miasta i wioski zabijając wielu ludzi. W przyszłości, gdy zostanie opracowana nowa metoda wykrywania aktywnych stoków osuwiskowych, będzie ona mogła wspomagać planowanie przestrzenne nie tylko w Polsce ale także w innych krajach gdzie osuwiska występują powszechnie np. Chiny, Rumunia.

zobacz

galeria stoków osuwiskowych

zobacz

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INNOTECH III